Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzimy 5 grudnia. W związku z tym przypominamy najważniej informacje na temat szkolnego wolontariatu. To nie tylko dodatkowe punkty w rekrutacji do szkół średnich. To przede wszystkim nauka angażowania się w działalność społeczną. Warto uczyć najmłodszych, że bezinteresowna pomoc innym powinna być czymś naturalnym.
„Celem Wolontariatu jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości i bezinteresowności. Wolontariat ma na celu aktywne działanie w obszarze pomocy koleżeńskiej, społecznej, życia kulturalnego i środowiska naturalnego” – tak z grubsza brzmi definicja wolontariatu.
Wolontariuszem może zostać każdy chętny. W przypadku dzieci, na działanie w ramach wolontariatu potrzebna jest zgoda rodziców. Jeśli w szkole działa koło wolontariatu, organizacja i koordynacja takich działań jest dużo łatwiejsza i skuteczniejsza.
Koordynator szkolnego wolontariatu nie tylko zajmuje się rekrutacją wolontariuszy, ale też nadzoruje ich pracę, integruje wolontariuszy i wspiera. Do jednych z istotniejszych zadań koordynatora należy także motywowanie i nagradzanie wolontariuszy. Chodzi o to, aby młodzi ludzie, którzy angażują się w różnorodne działania w ramach wolontariatu, widzieli i czuli, że ich działania są ważne i potrzebne.