W naszej szkole mamy możliwość od najmłodszych lat uczyć się naszego ojczystego języka. Język polski jest jednym z najtrudniejszych języków na świecie, ale u nas lekcje są przyjemne i nasi uczniowie poznają na nich zasady ortograficzne oraz gramatykę.
Poloniści dokładają wszelkich starań aby przekazać te wiedzę w sposób ciekawy, wykorzystuje przy tym nowoczesne techniki nauczania. Nie zapominamy również o tym jak ważne w kształtowaniu młodych ludzi jest czytanie książek. Staramy się zachęcić naszych uczniów do czytania i przekonać ich, że kanon lektur to nie przykry obowiązek.
Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi! Oczywiście większość z nich mieszka w Polsce, ale duże polskojęzyczne społeczności znajdziemy również m.in. w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Argentynie, Brazylii i Białorusi. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, podobnie jak rosyjski, ukraiński, czeski czy serbski.
Polacy uwielbiają zdrabniać słowa: kawusia z mleczkiem, herbatka z cytrynką, 2 kilo ziemniaczków, milusi koteczek…Obok skoków narciarskich, piłki nożnej i zdrabniania, kolejnym polskim sportem narodowym jest słowotwórstwo. 🙂 Przykładowo, z czasownika „lecieć” można stworzyć „wylecieć”, „nalecieć”, „ulecieć”, „polecieć”, „przelecieć”, „przylecieć” i wszystkie mają inne znaczenie! 🙂
Polski alfabet składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie… Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ż. Dowodem na to może być zorganizowany w 2010 roku ranking na najpiękniejsze polskie słowo, w którym zwyciężyło… „źdźbło”.
Kto to podmiot liryczny i co autor miał na myśli
Pytanie retoryczne, epitet, porównanie czy onomatopeja.
Wszystkie te figury stylistyczne po lekcjach polskiego będą znane i zapamiętane 😉
Atrybuty
- Lekcje 0
- Quizy 0
- Trwanie Dożywotni dostęp
- Poziom umiejętności Wszystkie poziomy
- Uczniowie 0
- Oceny Tak