100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
22 stycznia 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,
którą uczcił Sejm RP stosowną okolicznościową uchwałą, czyniąc poetę jednym z Patronów roku 2021. Krzysztof Kamil Baczyński jest obok Tadeusza Gajcego, najwybitniejszym przedstawicielem poetów pokolenia Kolumbów-pokolenia, które swoje życie poświęciło Ojczyźnie. Urodził się w Warszawie. Od wczesnej młodości wyróżniał się niezwykłym talentem literackim i plastycznym. Był uczniem słynnego Liceum im. Stefana Batorego.
Wartości patriotyczne przekazano mu w domu rodzinnym oraz w słynnej 23 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej . Krzysztof Kamil Baczyński rozumiał, że okres okupacji niemieckiej jest czasem, w którym młodzież musi czynnie uczestniczyć w działaniach mających na celu odzyskanie niepodległości przez Polskę. Zaangażował się w działalność konspiracyjną.
Jako żołnierz Armii Krajowej służył w dwóch harcerskich batalionach, które zapisały się złotymi zgłoskami w historii Polski: najpierw w batalionie „Zośka”, a następnie w batalionie „Parasol”.
Artysta zginął w wieku 23 lat śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera na posterunku w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Baczyński Poeta śmiertelnie raniony przez niemieckiego snajpera, poległ czwartego dnia Powstania Warszawskiego. W powstaniu, l września 1944 roku, zginęła także jego żona. Poetycki geniusz pokolenia Kolumbów – w bardzo krótkim czasie swojej niezwykle płodnej aktywności twórczej, która przypadła w głównej mierze na czasy wojny, napisał ponad 500 wierszy”.
Poeta w swoich wierszach mówi o sprawach ważnych i ponadczasowych, takich jak wierność, miłość, Ojczyzna, ale też pokazuje tragiczną stronę ludzkiego życia, związaną
z koniecznością wyboru, poświęceniem i strachem przed śmiercią. Jego wiersze od lat figurują na listach lektur szkolnych. Znajomość tego nazwiska przekroczyła daleko krąg miłośników poezji zarówno wśród dorosłych i młodzieży, a postać poety pozostaje niedoścignionym wzorem dla młodego pokolenia.
„…Bo otóż i macie wszystko.
Byłem jak lipy szelest
na imię mi było Krzysztof
i jeszcze ciało – to tak niewiele….”
K.K. Baczyński
Źródło: https://poezja.org/
Zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ożarowie i dyrektor szkoły podstawowej „U Skłodowskiej”