W świecie „szachowej krainy”
Zajęcia szachowe w naszej szkole prowadzone są już od 2019 roku . Cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie pod bacznym okiem nauczyciela wkraczają w Świat „szachowej krainy” poznając królewską rodzinę czarnych i białych figur .
Szachy to wspaniała gra, która ma wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka ucząc go logicznego myślenia, strategii i pobudza wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczność. Grając w szachy poznajemy smak zwycięstwa oraz gorycz porażki.
Dobry szachista to człowiek cierpliwy, którego cechuje znakomita koncentracja i systematyczna praca. Jego ruchy nie są przypadkowe, a każda decyzja poparta jest głęboką analizą.
Z pewnością nie każdy zostanie szachowym arcymistrzem, jednak umiejętności nabyte przy szachownicy na pewno odcisną pozytywne piętno na każdym młodym człowieku. Cechy takie
jak koncentracja, analityczne myślenie, odpowiedzialność czy odporność psychiczna, będą wielką zaletą w przyszłym życiu zawodowym i osobistym.
Pragniemy nadmienić , że Maria Skłodowska-Curie, jako dziecko, też grała w szachy!
W pamiętniku Ewy Curie (młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie i Piotra Curie) czytamy:
„(…) W XIX-wiecznej Warszawie, w mieszkaniu na ulicy Freta 16 stał piękny, okrągły stół. Wierzch tego stołu był szachownicą, której każdy kwadrat zrobiono z innego kawałka barwnego marmuru.
Piątka dzieci i ich rodzice lubili spędzać przy nim długie jesienne i zimowe wieczory grając
w szachy”.
Po wielu latach, dwójka z tego rodzeństwa została lekarzami, jedna siostra nauczycielką,
a najmłodsza – najsłynniejszą kobietą naukowcem na świecie.